HomeAbout UsBiographies

8TH FIGHTER WING LEADERSHIP

 
 

Commander

Col. John B. Gallemore

Biography

Vice Commander

Col. Michael Richard

Biography

Command Chief

 CMSgt Thomas C. Schaefer

Biography

Biography Alphabetical List

COLONEL ANTHONY L. "HAWK" MITCHELL

PRINT | E-MAIL

Colonel (Dr.) Anthony L. Mitchell is the Commander, 8th Medical Group, Kunsan Air Base, Republic of Korea. Colonel Anthony Mitchell leads 158 personnel across two diverse squadrons which support 2,800 assigned active duty personnel within 19 units. He executes a $3.5 million budget and oversees a $29 million / 13-building infrastructure, 57 War Reserve Materiel assemblages and 8 Home Station Medical Response projects while delivering 13 product lines including a 24-hour ambulance response capability. His unit executes the legendary Wolf Pack’s mission to always be ready.

Colonel Mitchell is from Decatur, GA. He entered the Air Force in 1994 as a Graduate with Military Distinction of the United States Air Force Academy with a major in biochemistry. He received his Doctorate of Medicine from Harvard Medical School in 1998 and completed his residency training in emergency medicine at Louisiana State University-Charity Hospital in New Orleans, LA in 2002. Additionally, he completed a fellowship in Critical Care Medicine at the Georgetown University Hospital-Washington Hospital Center Program in 2011. His background includes expertise in emergency medicine, tactical critical care medicine, readiness training and health-care capacity building. He has applied this expertise as an instructor with the Defense Institute of Medical Operations working with foreign governments and militaries providing instruction in trauma care, mass casualty care/ readiness and CBRNE disaster preparedness.

Colonel Mitchell has substantial deployment experience in support of Operations IRAQI and ENDURING FREEDOM. He also served as an instructor of Emergency Medicine and Critical Care Medicine at the U.S Air Force Center for Sustainment and Trauma Readiness (C-STARS) – Baltimore and assistant professor in Military & Emergency Medicine at the Uniformed Services University of the Health Sciences. Just prior to starting command, Colonel Mitchell was the Chief of Aerospace Medicine Division for Air Force Special Operations Command.


EDUCATION
1994 Bachelor of Science degree in Biochemistry, U.S Air Force Academy, Colorado Springs Colorado
1996 Master of Theological Studies Candidate, Boston University School of Theology, Boston, Mass.
1998 Doctor of Medicine, Harvard Medical School, Boston, Mass.
2002 Residency in Emergency Medicine, Louisiana State University-Charity Hospital, New Orleans, LA
2010 Aerospace Medicine Primary Course, Brooks AFB, Texas
2011 Fellowship in Critical Care Medicine, Washington Hospital Center- Georgetown University, Washington, DC
2015 Master of Public Health, Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health, Baltimore, MD
2017 Residency in Aerospace Medicine, US Air Force School of Aerospace Medicine, Wright-Patterson AFB, OH


ASSIGNMENTS
1. August 2002 – July 2006, Staff Physician / Emergency Department Medical Director, Keesler AFB, Miss. (January 2003 – July 2003, Forward Surgical Team / Chief of Medical Staff – 380th Expeditionary Medical Group, Al Dhafra Air Base, United Arab Emirates) (January 2006 – May 2006 Forward Surgical Team / Assistant Chief of Professional Staff – 506th Expeditionary Medical Squadron, Kirkuk Air Base, Iraq)
2. August 2006 – June 2009, Staff Emergency Physician, Eglin AFB, Fla. (May 2007 – November 2007, Chief of Hospital Services / Forward Surgical Team – 447th Expeditionary Medical Squadron, Sather Air Base, Baghdad Iraq)
3. July 2009 – June 2011, Fellow in Critical Care Medicine, Washington Hospital Center, Washington, D.C.
4. July 2011 – June 2104, Clinical Instructor / Associate Clinical Professor – Emergency Medicine-Critical Care Medicine, USAF C-STARS / R Adams Cowley Shock Trauma Center – University of Maryland Medical System, Baltimore, Maryland (May 2013 – November 2013, USAF Tactical Critical Care Team – Task Force Med-Afghanistan, Bagram Airfield, Afghanistan) (December 2012 – June 2015, Staff Flight Surgeon – Pentagon Flight Annex, Joint Base Andrews, Maryland)
5. June 2014- July 2017, Resident in Aerospace Medicine. USAF School of Aerospace Medicine, Wright-Patterson, AFB, OH
6. July 2017 – July 2020, Commander, 96th Aerospace Medicine Squadron, Eglin AFB, FL
7. July 2020 - June 2021, Chief, Aerospace Medicine Division, Air Force Special Operations Command, Hurlburt Field, FL
8. June 2021 – Present, Commander, 8th Medical Group, Kunsan Air Base, Republic of Korea


FLIGHT INFORMATION
Rating: Senior Flight Surgeon, Basic Parachutist and U.S Army Aviation Badge
Flight Hours: 392 (combat hours – 75, combat sorties 60)
Aircraft flown: C-5, C-17, C-32, C-37 A/B, C-130J, AC-130J/W, MC-130J, WC-130J, KC-135, C-141, C-145, C-208, F-16D, HH-60A/M, T-6A, T-38, UH-60M


MAJOR AWARDS AND DECORATIONS
Meritorious Service Medal with one oak leaf cluster
Air Medal
Air Force Commendation Medal
Air Force Achievement Medal with one oak leaf cluster
National Defense Service Medal with bronze star
Global War on Terrorism Expeditionary Medal
Global War on Terrorism Service Medal
Afghanistan Campaign Medal with bronze star
Iraq Campaign Medal with bronze star
Humanitarian Service Medal
Small Arms Expert Marksmanship Ribbon
NATO Service Medal
Sikorsky Rescue Award


PROFESSIONAL MEMBERSHIP AND AFFILIATION
Fellow, American Academy of Emergency Medicine
Fellow, American College of Emergency Physicians
American College of Chest Physicians
Aerospace Medical Association


EFFECTIVE DATE OF PROMOTION
Second Lieutenant - June 1, 1994
Captain - April 5, 1998
Major - May 5, 2004
Lieutenant Colonel - May 5, 2010
Colonel - June 1, 2016